PWSZ na Facebooku PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk
16 listopada 2021

Udział studentów i wykładowców Instytutu Politechnicznego w "Konferencji wodorowej" w Poznaniu

Udział studentów i wykładowców  Instytutu Politechnicznego  w

28. października 2021 przedstawiciele Instytutu Politechnicznego:

dr inż. Jakub Bauman,

dr inż. Grzegorz Feliczak,

mgr inż. Przemysław Grobelny

wraz z grupą studentów uczestniczyli w konferencji wodorowej zorganizowanej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tematem przewodnim konferencji  była "Transformacja wodorowa - szansa dla wielkopolskiej gospodarki". Podczas konferencji głos zabrali m.in.: eksperci ds. technologii wodorowych, członkowie Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz profesorowie Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Cassino.

Konferencja składała się z dwóch sesji: "Społeczeństwo wodorowe - korzyści dla każdego" oraz "Społeczeństwo wodorowe - korzyści dla biznesu", podczas których dowiedzieliśmy się, jak to na prawdę jest z tym wodorem, jaki jest jego potencjał oraz jakie plany względem wykorzystywania wodoru mają włodarze województwa wielkopolskiego. Wiele wskazuje na to, że czeka nas rewolucja wodorowa, a za kilka(naście) lat samochody osobowe, a przede wszystkim autobusy czy pociągi napędzane wodorem będą coraz częściej spotykane. Ze względu na zmiany klimatyczne duże nadzieje pokładane są w technologiach nisko i zeroemisyjnych, do których należą technologie wodorowe.

Na konferencji podkreślano również fakt, iż technologie wodorowe są technologiami ekologicznymi. Proces pozyskiwania energii z wodoru nie generuje zanieczyszczeń, a fakt wykorzystania wodoru do magazynowania i transportu energii również nie jest działaniem szkodliwym dla środowiska.

Udział w konferencji pozwolił dostrzec zarówno wykładowcom, jak i stdentom wiele ciekawych aspektów związanych z technologiami wodorowymi takich jak np.

·         technologia wodorowa nie jest alternatywą dla odnawialnych źródeł energii, a technologią, która jest dla nich komplementarna,

·         zastosowanie ogniw wodorowych w komunikacji miejskiej będzie bardziej efektywne od ogniw elektrycznych

·         technologie wodorowe wymagają nowoczesnego podejścia do zagadnienia przechowywania i transportu gazów, instalacje wymagają między innymi większej szczelności

Informacje pozyskane na konferencji niewątpliwie poszerzają wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii.